Masaż chiński – ABC Masażu

Kategoria: Rodzaje masażu

6 mar 2011

Filozofia wchodu ma swoje szerokie odzwierciedlenie w medycynie zarówno naturalnej jak i niekonwencjonalnej. Być może dlatego, że w znacznym stopniu odnosi się nie tylko do zdrowych zasad życia, ale przede wszystkim do życia w zgodzie z naturą i własnym organizmem. Masaże są jedną z najstarszych form właśnie chińskiej medycyny, jak i filozofii czy religii wschodu.

Nie tylko bowiem w dawnych Indiach, stosowano masaże, również Chiny były prekursorami zbawiennego wpływu leczniczych czy rekreacyjnych masaży. Według chińskiej filozofii, wierzono, że masaż jest swoistym odbudowaniem harmonijnej jedności organizmu. Już bowiem za czasów starożytności, odkryto, że masaż w znamienny sposób rozluźnia i wprowadza masowanego w stan głębokiego relaksu. Mało tego, odkryto, że masaż jest dobrym lekarstwem na różnego typu bóle, niepozwalające normalnie funkcjonować zmęczenie, a także na stres.

Oryginalny masaż chiński polecany jest w większości gabinetów masażów, kręgarstwa jak i rehabilitacyjnych. Polega na mocnym uciskaniu ciała, w wyznaczonych do tego punktach. Jednak masaż chiński łączy w sobie techniki masażu klasycznego, swoistego rodzaju gimnastykę, a poprzez rozpowszechniony najbardziej masaż kręgosłupa i kręgarstwo. Opiera się głównie na dostarczeniu całemu organizmowi odpowiedniej energii, co właśnie następuje przez silny ucisk. Trzeba jednak wiedzieć gdzie uciskać, dlatego wyznacza się specjalne miejsca, poprzez które energia przedostaje się do wszystkich kości, mięśni, a także z różnych powodów osłabionych czy chorych organów.

Masaż chiński działa leczniczo, ale także rewitalizująco, ponieważ w odpowiedni sposób rozluźnia napięcie i wzmacnia poszczególne układy i organy. Można tez spotkać się z przyrównaniem masażu chińskiego do znachorstwa, ponieważ niektórzy terapeuci, w przypadkach ostrych bóli u masowanego, przekazują mu swoją energię na odległość. Czy jest to faktycznie i skuteczne, trudno ocenić, jeśli nie mamy jednak do tak mało konwencjonalnych zastosowań, przekonania, możemy korzystać z tradycyjnych technik, czy też łóżek masujących.

Najważniejszy w tradycyjnym masażu chińskim, jest kręgosłup. Według bowiem najstarszej filozofii Wschodu, kręgosłup wyznacza linię przepływu energii Qi. Pod wpływem odpowiedniego masowania, energia ta, przepływa właściwymi kanałami, a poprzez co leczy i jednocześnie wzmacnia. Według terapeutów droga ta ma siedem linii, w zależności od tego więc gdzie masujemy, taki układ czy takie organy są wzmacniane i leczone. Tego typu masaże polecane są nie tylko dla osób cierpiących na różnego typu schorzenia, ale także jako forma rewitalizacji sił. Wiele osób bowiem jest przemęczonych pracą, czy ogólnie sytuacjami w życiu, a przemęczenie i często towarzyszący mu stres prowadzą do wielu chorób, które zbyt późno wykryte mogą stanowić nawet poważne zagrożenie dla życia. To dlatego masaż chiński jest często stosowany profilaktycznie, często wystarczy jeden zabieg, by odczuć poważne zmiany w organizmie.

Masaż chiński można też wykonać sposobem domowym, służą do tego odpowiednie łóżka masujące. Dla osób, cierpiących na bóle kręgosłupa, bądź stale zmęczonych, takie łóżko może być dobrym rozwiązaniem, by codziennie móc się zrelaksować i odpowiednio napełnić ciało energią. Masaż chiński polecany jest przede wszystkim przy bólach kręgosłupa. Jednakże mimo iż na kręgosłupie skupiony jest cały masaż, to jego moc dociera do niemalże wszystkich układów w organizmie. Ponieważ masaż kręgosłupa niweluje także schorzenia układu nerwowego, krwionośnego i serca, a także układu pokarmowego, moczowego, rozrodczego, jak i ogólnie ruchowego.

Jak widać niezależnie czy masaż kręgosłupa wykonamy na specjalnym łóżku masującym w domu, czy w specjalistycznym gabinecie pod czujnym okiem terapeuty, to jego właściwości mogą być bardzo zbawienne dla całego naszego organizmu. Nie ma specjalnych zaleceń czy przeciwwskazań, mówiących, jak często powinno się wykonywać taki masaż, dlatego ustala się to indywidualnie z terapeutą, bądź lekarzem.

This website uses IntenseDebate comments, but they are not currently loaded because either your browser doesn't support JavaScript, or they didn't load fast enough.

Comment Form